Ana sayfa Satış Noktaları

Mardin Büyükşehir Belediyesi Tanzim Satış

Mardin, ülkemizin en eski yerleşimine sahip şehirlerinden biridir. Bu yüzden şehirde gerek mimari gerek de yemek kültürü oldukça eski zamanlara dayanır. Halk burada çok eski ürünleri mutfağında yoğun olarak yapar. Ancak eski zamanlarda doğadan gelen meyve ve sebzeleri yoğun olarak kullanma durumu söz konusu olduğu için Mardin mutfağında bu ürünler oldukça önemli ürünlerdir. Ancak son aylarda ülkemizde meyve ve sebze fiyatlarının oldukça yüksek olması yüzünden insanlar eskisi gibi bu ürünleri satın alamıyor. Bu pahalılık market ve pazarlarda kendini oldukça hissettiriyor. Ancak devlet ne kadar uyarıda bulunsa da bu ürünlerde hiçbir ucuzlama söz konusu olmadı. Bunun üzerine tanzim satış noktaları kurulması kararlaştırıldı.

Açıklama yapılmasının hemen sonrasında Mardin büyükşehir belediyesi tanzim satış noktaları kurulması için gerekli tüm çalışmalar başlatıldı. Öncelikle tanzim satış noktalarının kurulacağı yerler belirlenmeye başladı. Bunun üzerine de halk tanzim satış noktalarından meyve ve sebzeleri sadece nakliye gideri eklenmiş haliyle satın alabilecek. Yapılacak bu çalışma sonucunda üretici hem karşısında ürününü sürekli satabileceği devlet gibi sağlam bir kaynak bulacak hem de tüketici her zaman üreticiden direkt olarak gelen uygun fiyatlı meyve ve sebzeleri satın alabilecek. Mardin büyükşehir belediyesi tanzim satış noktaları kurulduğunda şehir halkı meyve ve sebze yanında zaman içinde diğer temel gıda maddelerini de satın alabilecek.

Mardin Tanzim Satış Noktaları Nerededir?

Bakanlıkça yapılan çalışma sonucunda il ve ilçe merkezlerinde bulunan Migros, Carrefoursa, A101, Şok ve BİM market zincir şubelerinde tanzim satış ürünleri satışı başlayacaktır. Fiyatlar tanzim satış fiyatları ile aynı olacaktır.

İstanbul ve Ankara gibi öncü büyükşehirlerden sonra tanzim satışın diğer anadolu şehirlerinde de başlamasının beklendiği bugünlerde Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim satış yapmak için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Mardin Belediyesi; güneydoğuda tarım ile uğraşan çiftçilerden meyve ve sebze tedariğini sağladıktan sonra bir ay içerisinde tanzim satış uygulamasını hayata geçirmesi bekleniyor. Nitekim Mardin’de kurulacak olan tanzim satış noktalarının şu bölgelerde kurulması bekleniyor;

  • Artuklu
  • Dargeçit
  • Derik
  • Kızıltepe
  • Mazıdağı
  • Midyat
  • Nusaybin
  • Ömerli
  • Savur
  • Yeşilli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here