Ana sayfa Güncel

Seçimden Sonra Tanzim Satışlar Devam Edecek mi?

Son altı aydır özellikle temel gıda ve sebze fiyatlarında fahiş artışlar bir dizi önlemler alınmasına neden oldu bunun fiiliyata geçişi de tanzim satış noktalarının kurulması oldu. Bu sistemin hayata geçirilmesinin temel amacı üreticinin elinde malın ucuza satılması sağlamaktan ziyade aracılar ve market zincirlerinin fahiş kar elde etmesi ve piyasa üzerinde anlaşmalı fiyat politikasını elime etme maksatlı kurulmuştur.

Yine market zincirlerine açılan soruşturmada buna örnektir. Tanzim satış noktalarının temel amacı fiyatların makul ve kabul edilebilir seviyeye çekme amacındadır. Yoksa değerinden düşük bir satış üreticiyi ve serbest piyasayı allak bullak etmek amacı yoktur.

Seçimlerden Sonra Tanzim Satışlar Kapanacak mı?

Buna evet demek doğru olmaz nedeni ise asli amacı fiyat istikrarı sağlamak olan tanzim satışlar zaten çarşı market ve pazar fiyatlar eski haline veya makul seviyelere düşerse ihtiyaç kalmayacaktır. Yok piyasada fiyatlarda bir düzelme sağlanmaz ise tarladan çıkış fiyatı ile son tüketiciye geliş arasında fahiş farklar olursa yine tanzim satış daha etkili ve ciddi anlamda ülke sathına yapılacaktır.

Yinede fiyat istikrarı sağlansa da tanzim satış kurumsal hale getirilecektir tıpkı et balık kurumu gibi her daim duracak bir sisteme geçilecektir. ve fiyat istikrarı için devletin elinde her daim olacaktır. 31 Mart Yerel Seçimlerden sonra fiyatların daha makul olacağı yine yaz aylarının gelmesi ile birlikte bir özellikle meyve sebze makul fiyatlara düşecektir. Bu düşüşte tanzim satışların etkisini de unutmamak gerekir.

Özetle, tanzim satış bir çok yerde kurumsal olarak hayata geçecek olup etkinliği piyasa ve fiyat istikrarı ile paralel olacaktır ve her zaman piyasayı kontrol edecek serbest piyasayı maniple edebilecek her oluşumun karşısından olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here