Ana sayfa Güncel

Tanzim Satış Nedir?


Tanzim satış, satıcıların fiyatları aşırı yüksek fiyatlara satmasının önüne geçmek ve bazı malların halka ulaşmasını sağlamak adına belediye ya da kamu kurumları tarafından yapılan satıştır. Ülkemizde meyve ve sebzelerin fiyatlarının büyük oranda artmaya başlamasıyla Cumhurbaşkanı bu alanda yapılacak çalışmaları müjdelemişti. Fiyatlara gereken ayar belediyelerin desteğiyle tanzim satış sistemiyle ortaya konmaya başlanacak.

Tanzim düzene getirmek ya da yoluna koymak anlamında kullanılan bir sözcüktür. Tanzim satışta sosyal devlet ilkesinin gereğinde devlet halkın en kaliteli ürünü en uygun fiyata almasını sağlamalıdır. Bu yüzden de artan satış fiyatları ve aracıların oldukça fiyatları yükseltmesi sebebiyle kamu kurumları halka uygun fiyattan birçok ürünü sağlayacak.

Tanzim Satışın Faydaları Nedir?

Tanzim kelimesi düzeni getirmeye yönelik bir anlam taşıdığı için aslında tanzim satış da kamu kurumlarının piyasanın aşırı pahalı olması durumuna müdahale etmesidir. Bu yüzden belediyeler ya da halka hizmet için çalışan kamu kurumları halkı koruyacak ve halkın yararını kollayan şekilde piyasaya ucuz ürün satar ve böylece halkın ekonomisinin daha az maliyetle rahatlaması sağlanır.

Ülkemizde Tanzim Satış Tarihi

Tanzim satış, ülkemizde ilk olarak 1973 yılında Tansa’nın kurulmasıyla başladı. O yıllarda İzmir’de tüketiciler ucuz fiyattan et ve kömür alabiliyordu. 1976 yılında Tanzim Satışlar Müdürlüğü kapsamında ilk mağaza açıldı ve 1986’da bu mağazalar 12 tane oldu. Daha sonra da 15 Aralık 1986’da Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. doğdu. 1996 yılında belediyeye ait hisselerin bir bölümü halka açıldı ve 1999 yılında şirket hisselerinin büyük kısmı Doğuş grubu tarafından satın alındı. 2006 yılında da Tansaş ve Migros birleşti ve ticari hayatına devam ediyor. İşte şuan da geçmişten gelen o tanzim satış geleneği kamu kurumları tarafından uygulanacak ve halkın ucuza ürün alması sağlanacak.

Ülkemizde yapılacak olan tanzim satışın hangi illerde ve hangi illerde yapılacağı ile ilgili olarak Tanzim Satış Noktaları Hangi İllerde Kurulacak ve Tanzim Satış Noktalarında Hangi Ürünler Satılacak adlı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here