Ana sayfa Güncel

Tanzim Satışlar Devlet Kurumu Mu?


Tanzim satış, devlet aracılığıyla üreticiden alınan ürünlerin vergisiz, komisyonsuz ve karsız bir şekilde halka satışa sunulduğu bir sistemdir. Ülkemizde son zamanlarda artan meyve ve sebze fiyatlarının ardından önlem almak isteyen Maliye Bakanlığı, halka meyve ve sebzeleri tanzim satış sistemiyle sunmaya karar verdi. Nitekim büyükşehirlerde kurulacak olan tanzim satış noktaları ile halkın temel gıda ihtiyaçları; üreticinin elinden doğrudan halkın sofrasına sunulacak.

Tanzim satış noktaları için yapılan açıklamalarda bu satış mağazalarının belediyeler ve kamu kurumları tarafından kurulacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda tanzim satış noktalarının devlet kurumu olup olmadığı merak ediliyor. Ancak bu hususa ilişkin net bilgi olmamakla beraber, bu sistemin arkasında devletin kendisi olduğu biliniyor. Bu nedenle tanzim satış noktalarının bir vekale devlet kurumu olarak kabul edebiliriz.

Belediyeler ve Kamu Kurumları Destekleyecek

Tanzim satış noktaları, fiyat artışına bir düzen getirmek için belediyeler ya da diğer kamu kurumları tarafından kurulacak. Yani burada bir devlet desteği söz konusudur. Ancak bu işi bazı belediye ve kurumlar bu işle ilgilenen kişilerden faydalanabilirler. Ancak temel olarak fiyatlar devlet kurumları tarafından belirlenecek ve amaç halkın en ucuz ürünlere kolayca ulaşmasını sağlamak olacak. Halk bu ürünlere ulaşırken tamamen devlet kontrolünde bir sistem işleyecek. Sonuç olarak tanzim satış noktalarının devlet kurumu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu uygulama devlet kurumları tarafında ya da devlete ait belediyeler tarafından yürütülerek halka ürünlerin ulaşması sağlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here