Ana sayfa Satış Noktaları

Tanzim Satışta Yaş Sebze Meyve Satışı Ne Zaman Başlar?

 

Hükümet tarafından son zamanlarda duyurulan tanzim satış sisteminde, belediyeler ve kamu kurumları aracılığıyla sebze ve meyve satış noktaları oluşturulması ve devletin doğrudan üreticiden aldığı meyve ve sebzeleri  bu satış noktalarında çok uygun fiyata halkın talebine sunması planlanıyor. Normal piyasa koşullarında meyve ve sebzelerin tüketiciye ulaşmasına kadar birçok komisyoncu araya girmemektedir. Hal böyle olunca tarlada 1 lira olan ürünler, tüketicinin sofrasına gelene kadar çok uçuk fiyatlara ulaşıyor. Ancak hükümet tarafından duyurulan tanzim satış sistemiyle, komisyoncular aradan çıkarılarak halka ucuz fiyattan meyve ve sebze satışı yapılacak.

Tanzim satış noktalarının ilk olarak Ankara ve İstanbul’da kurulması bekleniyor. İstanbul ve Ankara’da kurulacak pilot pazarlardan sonra diğer büyükşehir belediyelerinin yardımı ile diğer şehirlere de yayılması bekleniyor. Nitekim belediyeler, Tarım Kredi tarafından satın alınıp getirilecek bu ürünleri çok uygun fiyata halka satabilecek. Ancak bu uygulamanın duyurulmasının ardından tanzim satışta yaş sebze meyve satışının başlangıcının ne zaman olacağı oldukça merak ediliyor.

İlk Uygulama Ankara’da

Tanzim satış uygulaması ilk olarak Ankara’da 15 noktada satışa başlayacak. Burada 7 çeşit ürünün satışa çıkması planlanıyor. Daha sonra İstanbul ve diğer şehirlerde de bu tanzim satış noktaları kurularak yaş sebze meyve halka satılacak. Ancak şuanda tam faaliyete geçilmesi için Tarım Kredi yaş sebze meyve alımı için bir çalışma yapıyor. Çalışma kısa sürede tamamlanarak alımlar tamamen başlayacak ve birçok şehirde kurulacak olan tanzim satış noktalarıyla çok uygun fiyata tüketicilere yaş sebze meyveler satılabilecek. Yaş sebze meyve ürünlerinin çeşidi mevsimine göre ve yapılan çalışmanın kapsamının arttırılmasıyla artacaktır. Böylece halk birçok ürünü tanzim satış noktalarından çok uygun fiyatlara satın alabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here