Ana sayfa Güncel

Tarım Kredi Tanzim Satışta Olacak mı?


Tarım Kredi, tanzim satış noktalarının oluşturulmasının açıklanmasının ardından hemen çalışmalara başladı. Üreticilerden alınabilen her ürün en uygun fiyata alınarak bu ürünler dağıtım noktalarında bulunan belediye ya da kamu kurumu yetkililerine teslim edilecek. Özel sektör mantığı değil de halka uygun fiyata ulaştırma amacı olduğu için kar oranı çok az olacak. Sebze meyve fiyatlarında hem aracılar hem de satıcı kendi karını ekliyor ve fiyatlar aracı sayısı kadar artış gösteriyor. Tarım kredinin yapacağı uygulama sayesinde sadece nakliye eklenecek. Böylece bir tarafta üreticiler diğer tarafta da satışı yapacak devlet yetkilileri olacak.

Tarım Kredi Hangi Ürünleri Tanzim Satışa Sunacak

Bu uygulama neticesinde çiftçiye ürünlerini Tarım Kredi’ye satmaları için bir zorlama yapılmayacak. Geçen yıl Tarım Kredi çiftçiden 800 milyonluk ürün aldı. Bu ürünlerde hububat ve bakliyatın üzerine yaş sebze ve meyve de eklenerek devam edecek. O an piyasada hangi ürüne ihtiyaç oluyorsa ve halk hangi ürünü o mevsimde yiyebiliyorsa bu ürünler belirlenerek Tarım Kredi tarafından temin edilecek. Yaş sebze ve meyve alımıyla ilgili çalışmalar şuan için sürüyor ve Tarım Kredi çok kısa sürede bu uygulamayı yerine getirecek.

Tanzim Satışına Kooperatifler Katılacak Mı?

Tarım Kredi daha önce Kredi Yurtlar Kurumu ve Milli Savunma Bakanlığına ürün veriyordu. Şimdi tanzim satış noktalarında da bu satışlar başlayacak. Bu yüzden kooperatifler de kamunun gıda alımına destek olursa bu sistemin çarkları daha sağlam olacak ve halk daha uygun fiyatlara birçok sebze ve meyveye ulaşabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here