Ana sayfa Aktüel Ürünler

Ucuz Et – Kıyma Satışı BİM A101 ve ŞOK’ta Yeniden Başlıyor

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala et fiyatlarında olası artışın önüne geçmek ve fiyat istikrarı ile birlikte ucuz et satışı için Et ve Süt Kurumu’na (ESK) ek ödeme yapılmasına karar verildi.

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararına göre 150 milyon liralık ek ödeme 2019 yılı genelinde et piyasasını düzenlemek için kullanılacak. Edinilen bilgiye göre Türkiye genelinde şubesi bulunan 3 marketle yapılan ve 4 Nisan’da sona eren ucuz et sözleşmesi de yenileneme suretiyle aynen eskisi gibi 1 Kg kuşbaşı
30 TL 1 Kg kıyma 29 TL ye satışına başlanacaktır. Satışlar ramazan ayı ile birlikte başlanması beklenmektedir.

Bilindiği Üzere BİM A101 ve ŞOK markette satılan ucuz etler sizinde fark ettiğiniz gibi gramajlarda fiyat sabit kalmasına rağmen 500 gr olarak sunulan paketler 400 gr düşürülmştü.

Bunun nedeni Tarım ve Orman Bakanlığı, 2017 yılında hızla artan et fiyatlarını düşürmek için Türkiye genelinde şubesi olan 3 marketle ucuz et satışı başlatmıştı. 2018 boyunca devam eden bu satışın ardından Bakanlık, marketlerle 2019 yılının ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan yeni bir anlaşma yapmıştı. Ancak son anlaşmanın süresi 4 Nisan’da sona erdiğinden marketlerde ucuz et satışı durmuştu.

Edinilen bilgiye göre Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 marketle yaptığı ucuz et satışı anlaşmasını uzatarak önümüzdeki günlerde yeni bir sözleşme imzalayacak. ESK’nin et fiyatlarını ucuzlatmak için yaptığı anlaşmayla 3 markette kıymanın kilosu 29 liradan, kuşbaşının ise 31 liradan satılırken yeni sözleşme döneminde de bu fiyatlarla devam edilebileceği tahmin edildi.

1 YORUM

  1. Gidin şimdi alın bakalım ŞOK marketten kıyma. Pembeleşiyor, içinde et yok ne olduğu belli değil. Milleti kandırmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here