Ana sayfa Satış Noktaları

Tanzim Satış Yerleri Hangi İllerde Kurulacak?

Ülkemizdeki negatif ekonomik gelişmeleri fırsat bilen meyve ve sebze komisyoncuları, üreticinin elinden çok ucuza aldığı ürünleri, halka çok uçuk fiyatlardan ulaştırıyor. Bu duruma çözüm üretmek amacıyla hükümet tarafından duyurulan tanzim satış sistemi; halkın ucuz fiyattan meyve ve sebze almasına hizmet edecek. Nitekim bu sistemde belediyeler vatandaşları için daha ucuz fiyata sebze ve meyve satışı sağlayabilmek adına tanzim satış noktaları açacaklar. Ancak vatandaşlar bu uygulamanın duyurulmasının ardından hangi illerde bu uygulamaya gidileceği oldukça merak konusu oldu.  

Tanzim Satış Hangi İllerde

Tanzim satış noktaları ilk bölümde sadece Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulamaya konacak. Bu uygulama noktalarında ilk etapta regülasyona ihtiyacı olan sebze ve meyvelere öncelik verileceği biliniyor. Ancak hangi ürünlerin hangi tanzim satış noktalarında duyurulacağı belediyeler tarafından halka duyurulacak. Bu uygulama daha sonra da diğer tüm belediyelerin girişimiyle ülkenin her yerinde yaygınlaşacak. İlk etapta Ankara’da 15 tane tanzim satış noktasıyla bu işe başlanacak.

Tanzim Satışta Seralar Desteklenecek

Bu adımı daha kapsamlı bir politika haline getirmek adına seralara da bazı düzenlemeler geliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı seralar için çalışma başlatacak. Destek paketi kapsamında sera yatırımları için girişimcilere çok düşük faizli kredi desteği ve ödeme kolaylığı sağlanacak. Sera yatırımına Ziraat Bankası sayesinde destek gelecek. Seralardan elde edilen ürünlerin artması ve tanzim satış noktalarının çalışmalarıyla birlikte ülke genelinde sebze ve meyve fiyatları hakkettiği fiyata düşecekler. Böylece üretici hallerinden satın alınan sebze ve meyveler daha uygun fiyata alınarak aradaki komisyoncular aradan çekilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here