Ana sayfa Güncel

Tanzim Satış Markete Dönüşecek

Temel gıda maddelerinden tutunda meyve sebze temizlik ürünlerine varan bir çok kalemde fiyatlardaki spekülatif hareketler, artan fahiş fiyatlar bir çok tüketiciyi neredeyse temel yaşam ürünlerine ulaşamaz hale getirdi.

Belediyeler tarafından ilk etapta uygulamaya başlanan mobil halk sebze uygulaması ile birlikte iş pratikte hayata geçmiş oldu ve uygulanabilir olacağının bir nevi kanıtı olmaktadır.

Ancak geçici çözüm olan mobil halk sebze sürdürülebilir bir uygulama olmayacaktır. Bu nedenle daha kalıcı olarak hizmet verecek olan Tanzim Satış Marketleri kurulması için gerekli çalışmalar ve planlamalar neredeyse sona gelmiştir. Öncelikle burada üretici ile doğrudan bağlantısı olan Tarım Kredi Kooperatifleri, Birlikler ve Çiftçilerin kurmuş olduğu kooperatifler koordinesi ile birlikte üreticinin malını aracısız doğrudan tüketiciye ulaştıracaktır.

Yine Toprak Mahsülleri Ofisi ise Kuru bakliyat ve türevi ürünleri aynı açılacak olan Tanzim Satış noktalarına aracısız ulaşması için planlamaya dahil edildi. Yine Online Satışlar için ise ePttAVM ile işlem yapılacaktır.

Tanzim Satış Tüm İl ve İlçe Merkezlerinde Açılacak mı?

Buna evet diyebiliriz, şimdilik mobil olarak bir Nev’i deneysel olarak belediyeler tarafından uygulamaya başlanan tanzim satış sistemi tüm il ve gerekli olması halinde ilçe merkezlerinde kurumsal olarak açılacaktır. Yani Tanzim satış Marketleri zinciri olarak karşımıza çıkacaktır.

Tanzim Satış Marketleri kim İşletecek

tanzim satış marketlerinin sahibi devlet olacak diyebiliriz aslında kanunla ve belirtilen yönetmeliklerle tarım Kredi Kooperatifi, Birlikler ve Diğer Üretici Kooperatifleri bölgesel olarak veya ülke genelinde markete ortak olabilecek.

Tanzim Satışta Hangi Ürünler Satılacak

Marketlerde tüm ürünler satılacaktır temel gıdadan meyveye sebzeden temizlik ürünlerine aklınıza ne gelirse kısaca yiyecek içecek adına ne varsa olacak planlama dahilinde giyim dahi işin içine girebilecek.

Tarım Kredi Kooperatifleri, ülke genelinde 16 bölge birliği, bin 625 birim kooperatifi, 186 büro ile hizmet veriyor. 1.1 milyon çiftçiden alım yapan kooperatif, bu ürünleri çeşitli tesislere ürettirerek marketlerde rafa sunuyor. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yatırımları bulunan birlik, ülke genelinde 7 bin 158 kişiye istihdam sağlıyor.

devlet tanzim satış noktalarını genişleterek kooperatif marketlere dönüştürecek. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kuruluşu Tarım Kredi Birlik aracılığıyla hemen her yıl üreticiden alınıp işlenerek farklı marketlerde satışa sunulan ürünler, kooperatif marketlerden satılacak. Gıda, sigorta, bireysel emeklilik, hayvancılık, gübre, yem, tohum, plastik, lojistik, lisanslı depoculuk ve bilişim sektörlerinde hizmet veren ve toplam 7 bin 158 personelin çalıştığı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği’nin güçlü bir altyapısı bulunuyor.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yatırımları bulunan birlik, geçen yıl üreticilerden 776 milyon TL’lik alım yaptı. Piyasadaki şirketlere bitkisel yağlardan un ve makarnaya, bakliyattan kuruyemişe, çay-şekerden süt ve süt ürünlerine kadar 270 çeşit ürünü Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri markasıyla ürettiren birlik, bunları 4 bin markette satışa sundu. Söz konusu çalışmayla bu ürünler artık mevcut marketlerde değil, kooperatif marketlerle satışa çıkarılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here